Novinky 17.11.2023

Novela Zákona o myslivosti je v mezirezortním připomínkovém řízení. Lhůta pro připomínky je do 4.12.2023. Přímý odkaz na Platné znění s vyznačením navrhovaných změn a doplnění (formát docx ke stažení).

V knihkupectví Lesnické práce jsou k dispozici nové učebnice pro střední lesnické školy: Pěstování lesů a Lesnický slovník anglicko-český / česko-anglický pro střední školy. Z úvodního slova generálního ředitele LČR Dalibora Šafaříka v „Pěstění lesů“ citujeme: „Milé studentky a studenti, způsoby obnovy a pěstování lesů, které používá a bude používat moderní, vysoce odborně zdatný lesník, musí nezbytně reagovat na měnící se klima a jeho obtížně předvídatelný vývoj. Tato změna vede k proměně druhové skladby lesů s převahou smíšených, bohatě strukturovaných porostů odolnějších vůči suchu, citlivému využívání půdy a vodních zdrojů i využívání tvořivých sil přírody a přírodních procesů. Tomuto přístupu nás ostatně učil už profesor Josef Konšel ve svém Stručném nástinu tvorby a pěstění lesů v biologickém ponětí. …“ Nutno dodat, že od dob Josefa Konšela se v lesnictví a hlavně v lesnické vědě událo velmi mnoho a zejména se dramaticky změnily podmínky pro existenci lesů. Jak a zda vůbec na tyto změny reagovala nová učebnice pěstění lesů, nechť posoudí čtenáři sami.

Po rozebrání knihy Cesta k přírodě blízkému hospodářskému lesu evidujeme pokračující zájem o tuto knihu, a to u nás i na Slovensku. Proto se připravuje dotisk 1. vydání z r. 2010 (ukázka z knihy). Pro předběžné zjištění zájmu o tuto knihu spustili kolegové z Pro Silva Slovakia dotazník, kde se mohou nezávazně přihlásit i zájemci z ČR.